PONEC - divadlo pro tanec TANEC PRAHA TANEC DĚTEM ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA M4m - M for mobility

Divadlo pro tanec

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla

Představení pro děti, Dětské studio divadla Ponec, festival TANEC PRAHA DĚTEM, projekt Tanec školám

Festival českého současného tance a pohybového divadla

M4m - M for mobility

Česká taneční platforma: deset představení, která stojí za to vidět!

Platformu zahájí Pocta Černá&Vaněk Dance: Orphans, představení choreografické dvojice Karla Vaňka a Evy Černé po léta působící v SRN, jehož premiéra musela být z důvodu vážného onemocnění a úmrtí Evy Černé zrušena. Karel Vaněk toto původní dílo přepracoval v sólovou choreografii a věnoval ho své taneční a životní partnerce. Druhý večer budou mít diváci možnost zhodnotit novou práci předloňské vítězky Ceny SAZKY za „objev v tanci“ Ioany Mony Popovici, která za finanční odměnu 400.000 korun vytvořila dílo Luna Plina / Úplněk. V neděli 26. dubna začne přehlídka devíti letošních soutěžních choreografií. Nechybí mezi nimi ani nové představení skupiny DOT 504 100 Wounded Tears choreografů Jozefa Fručka a Lindy Kapetaney, kteří úspěšně působí na mezinárodní scéně. Českou tvůrčí generaci představí Kateřina Stupecká (Da Capo), Lenka Bartůňková společně s Dorou Hoštovou (Do světa dvě), Tereza Ondrová (Jaja a papus) a Adéla Laštovková Stodolová (Malá smrt). Z Berlína přijede se svým dílem When my mind is rocking, I know it‘s 7 Jiří Bartovanec. Jeho představení vzniklo ve spolupráci se souborem Sasha Waltz & Guests v rámci projektu „Choreografové budoucnosti”. Naopak belgického choreografa Thomase Steyaerta vyzvala skupina DOT 504 ke spolupráci na díle Hidden Landscape.

Aby byla přehlídka toho, co se událo na poli současného tance, kompletní, doplnil pořadatel program o nesoutěžní představení. Padesátiminutový zápas na scéně mezi mužem a ženou (Jozef Fruček a Linda Kapetanea) slibuje Sudden Showers of Silence, které je inspirováno příběhem posledního setkání Hektora a jeho ženy Andromaché z Homérova eposu Ilias. S tvorbou choreografa Ohada Naharina, který pochází ze země zaslíbené tanci, Izraele a patří ke světové špičce současného tance, se diváci seznámí prostřednictvím představení B/olero od skupiny 420PEOPLE.

Na poslední den platformy vychází symbolicky Mezinárodní den tance, který divadlo Ponec věnuje všem, kteří se chtějí dozvědět něco více o současném tanci. Hosté z řad mezinárodní i české poroty Ceny SAZKY (odborníci nejen z tanečního oboru, ředitelé zahraničních divadel a festivalů) budou od 11 hodin diskutovat na téma „Český tanec v kontextu Evropy“. A pro potěchu všech srdcí hořících láskou k tomuto druhu umění bude na závěr od 13 hodin zdarma nabídnuta projekce cenami ověnčeného filmu od legendárních DV8 Physical Theatre The Cost of Living.

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK probíhá do 24. dubna v divadle Ponec, kde si mohou diváci jako na jediném místě v Praze koupit lístky na všech 10 představení festivalu. V tomto předprodeji poskytujeme slevu 30 Kč na vstupenku z ceny 190 Kč / 120 Kč (studenti, důchodci) a z ceny na představení v divadle Archa 290 Kč / 150 Kč. Lístky na představení konaná v divadle Ponec je možné lístky zakoupit také v Divadle Celetná a v sítích Ticketpro a Ticketstream.

Loni slavil výročí festival TANEC PRAHA, letos slaví mladší, ale stejně atraktivní festival současného tance Česká taneční platforma. 15. ročník se uskuteční od 24. do 29. dubna v Ponci, Arše, La Fabrice a Duncan Centru. „Diváci se mohou těšit na díla renomovaných evropských autorů, stejně jako na mladou energii současných českých tvůrců,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka pořádajícího občanského sdružení Tanec Praha. Letošní ročník s podtitulem Tanec Vás neotráví! nabídne během pěti dnů to nejzajímavější a nejlepší, co se na scéně současného tance a pohybového divadla u nás událo za poslední rok. Na programu platformy se podílela přípravná porota Ceny SAZKY, která každý rok společně se zahraničními odborníky vybírá vítězné dílo stejně jako interpreta, kterému bude udělena cena Tanečník roku. „Letos poprvé je vyhlášena Cena za světelný design a jako každý rok publikum rozhodne, komu půjde Cena diváka. Její vítěz obdrží polovinu tržeb ze všech prodaných vstupenek v Ponci,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.

Program festivalu

Pá / Fr 24.04. / 20:00 / Ponec
Pocta Černá & Vaněk Dance (CZ/DE): Orphans

So / Sa 25.04. / 18:00 / Ponec
Ioana Mona Popovici (RO) - Úplněk / Luna Plina

So / Sa 25.04. / 20:00 / Archa
RootlessRoot Company / Jozef Fruček (SK) / Linda Kapetanea (GR):
Sudden Showers of Silence

Ne / Su 26.04. / 14:00 / Duncan Centre
Kateřina Stupecká - Da Capo
Lenka Bartůňková / Dora Hoštová – Do světa dvě

Ne / Su 26.04. / 17:00 / La Fabrika
VerTeDance / Tereza Ondrová: Jaja a Papus
Jiří Bartovanec: When my mind is rocking, I know it‘s 7

Ne / Su 26.04. / 20:00 / Ponec
NANOHACH / Nigel Charnock (UK) – Miluj mě

Po / Mo 27.04. / 17:00 / La Fabrika
DOT 504 / Thomas Steyaert (B): Hidden Landscape

Po / Mo 27.04. / 20:00 / Ponec
420PEOPLE / Václav Kuneš: Small Hour + Golden Crock
420PEOPLE / Ohad Naharin (IZR): B/olero

Út / Tu 28.04. / 17:00 / La Fabrika
Adéla Laštovková Stodolová: Malá smrt

Út / Tu 28.04. / 20:00 / Ponec
DOT 504 / Jozef Fruček (SK) / Linda Kapetanea (GR): 100 Wounded Tears

St / We 29.04. / 11 - 14:00 / Ponec
Mezinárodní den tance v Ponci:
11 h diskuze na téma „Český tanec v kontextu Evropy“ se členy české i mezinárodní poroty
13 h projekce filmu DV8 The Cost od Living

PODROBNÝ PROGRAM A REZERVACE ZDE

přidáno 15. 03. 2009

Tanec Praha provozuje divadlo Ponec, pořádá festivaly současného tance a pohybového divadla a koordinuje projekty určené pro děti a projekty podporující mobilitu umělců.
Tanec Praha, nno | Orgány | Výroční zprávy | Kontakty