PONEC - divadlo pro tanec TANEC PRAHA TANEC DĚTEM ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA M4m - M for mobility

Divadlo pro tanec

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla

Představení pro děti, Dětské studio divadla Ponec, festival TANEC PRAHA DĚTEM, projekt Tanec školám

Festival českého současného tance a pohybového divadla

M4m - M for mobility

Zhodnocení uplynulé sezóny 2008 - 2009

"Ani 20 let nestačí k vytvoření základních existenčních podmínek", říká Yvona Kreuzmannová, předsedkyně Tance Praha o.s.

Rok 2008 sliboval oslavu dvaceti let existence festivalu TANEC PRAHA a vedle jeho bohatého programu i sérii premiér v divadle Ponec. Totální deprese z léta 2008 však zůstane nesmazatelně vryta do paměti mnohých, kteří současnému tanci věnují svou energii. Nezdůvodnitelné krácení dotace města festivalu a rušení řady představení vyústilo v rezignaci vedení a hledání nových posil i motivace.

Rozjezd deváté sezóny Ponce (2008/2009) byl složitý, v jejím průběhu se však ukázalo, že příchodem nových členů týmu se podařilo najít i novou energii a velmi povzbudivé byly i tvůrčí počiny souboru DOT504, které vyvrcholily získáním prestižní ceny Herold Angel Award na Edinburgh Fringe Festivalu v létě 2009.

Ponec dodržuje svůj příslib sloužit jako scéna otevřená pro různé nezávislé projekty a nese tím rizika experimentů a hledání nových cest. Okruh umělců, kteří se na jeho scénu pravidelně vracejí, se v posledních letech stabilizoval, není však v žádném případě uzavřený ani závazný. Program každé sezóny je chystán na základě zhodnocení úspěchů předchozích let i nových výzev, princip „divoké karty“ dává přístup zcela novým tvářím.

Finanční tlaky nás vedly ke zpřísnění pravidel reprizování s větším důrazem na návštěvnost a také k pokusu dát prostor komerčněji zaměřenému projektu „Posedlost“ s hostující Taťánou Vilhelmovou. Ten však nepřinesl kýžené plody, a tak spolupráce nebude v další sezóně pokračovat.

Jako předsedkyni sdružení Tanec Praha stojící nyní v čele divadla Ponec mi nepřísluší hodnotit, zda se domácí taneční scéně podařilo naplnit očekávání a posunout se opět o krůček dál, jak bychom si to mnozí přáli. Osobně si nesmírně cením práce všech, kteří v tak složitých podmínkách dále zkouší a tvoří, snaží se zaujmout nové publikum a někteří nám pomáhají otevírat nádherný svět tance i dětem. Právě rostoucí zájem o představení pro děti považuji za skvělý signál. 

Mými největšími zážitky sezóny byly premiéry NANOHACH s Nigelem Charnokem a DOT504 s Lindou Kapetaneou a Jozefem Fručkem. S velkou radostí se ale chodím dívat i na pokaždé trochu jinou, interaktivní Pohádku po kapkách, neméně příjemně mne naladily lednové úspěchy TOW a dalších na oficiálním zahájení českého předsednictví Rady EU v Bruselu, které jsme pro Úřad vlády pořádali. Byla to jedinečná šance ukázat, jak právě tanec pomáhá stmelovat Evropu bez bariér…

18. 8. 2009

přidáno 18. 08. 2009

Tanec Praha provozuje divadlo Ponec, pořádá festivaly současného tance a pohybového divadla a koordinuje projekty určené pro děti a projekty podporující mobilitu umělců.
Tanec Praha, nno | Orgány | Výroční zprávy | Kontakty